ANA SAYFA > KONYA'DA YATIRIM > Yatırım Ortamı
 

Yatırım Ortamı

KONYA, hem Türkiye’nin hem de İç Anadolu Bölgesinin tarım, ticaret, sanayi ve turizm cazibe merkezi olarak bölgedeki diğer illere lokomotiflik görevi yapan, ülke ekonomisine ciddi katkıları bulunan bir üretim üssüdür.

VİZYONUMUZ “Kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel yapısı güçlü, rekabetçilik temelinde sürekli gelişen lider bir bölge olmak”tır.

Konya, 41.001 km2 ‘lik alanı ile Türkiye’nin en büyük ilidir. 2.130.544 kişi nüfusu ile 7. sırada gelmektedir (Türkiye nüfusunun % 2,7’si). İstanbul’da km2’ye 2.821 kişi düşerken bu rakam Konya için 55 kişidir. Konya en fazla ilçe sayısı ile de 2. sıradadır. Ayrıca Konya, Türkiye’de deprem riskinin en az olduğu bölgelerdendir.

KONYA, yüzölçümü olarak Dünya’daki yaklaşık 50 ülkeden daha büyüktür. Bu ülkelerden bazıları; Belçika, Moldova, Tayvan, Arnavutluk, Ermenistan, Makedonya, İsrail, Slovenya, Kuveyt, Katar, Jamaika, Lübnan, Kosova, Lüksemburg, Bahreyn, Dominik, Singapur, Malta’dır.

KONYA nüfusu, Dünya’daki 50 ülkeden daha fazladır. Bu ülkelerden bazıları; Katar, Bahreyn, Letonya, Estonya, Lüksemburg, Malta, İzlanda’dır.

Nüfusun %57,5’i 35 yaşın altındadır. Konya'da çocuk nüfusunun oranı %30,3'dür (0-17 yaş). Genç nüfusun oranı %24,9'dur (15-29 yaş).

Karadan 3 saat içinde 10 milyon kişiye ulaşabilme imkânına sahiptir (Ankara, Antalya, Kapadokya). İl ve Devlet Yolu ve Bölünmüş Yol uzunluğunda 1. sıradadır. Demiryolu uzunluğunda ise 2. sıradadır. Türkiye’nin en büyük limanına (Mersin) 4 saat mesafe olup önemli şehirlere demiryolu bağlantısı (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin) mevcuttur. Mersin Limanı’na demiryolu ile uzaklık 388 km’dir. Konya’nın, limana da sahip olan Antalya’ya uzaklığı karayolu ile 322 km’dir. Konya-Karaman-Mersin rehabilite edilerek çift hatlı hale gelecek. Önemli bir diğer proje olan Konya-Karaman-Taşucu hattı hem yük, hem de yolcu taşınabilecek çift hatlı bir sistem olacak. Mesafe 275 km olacak. Ayrıca, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren projesi de mevcuttur. Hızlı trenle; Konya-İstanbul 4 saat 20 dakika, Konya-Ankara 1 saat 35 dakika, Konya-Eskişehir 1 saat 42 dakika sürmektedir.  

3 havayolu şirketi ile İstanbul-Konya arası günlük uçuşlar yapılmaktadır. Konya-İzmir uçuşları da yapılmaktadır. Dönemsel yurtdışına direkt uçuşlar mevcut olup Dünya’nın her yerine İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla ulaşım imkânı bulunmaktadır. İstanbul bağlantısı ile 4-5 saat içinde 50’den fazla ülkeye ulaşılabilir. Konya-İzmir arası direk uçuşlar da mevcuttur.

Konya, çok önemli bir tarım, endüstri ve ticaret bölgesidir. Konya 30.000’den fazla Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeye (KOBİ) ev sahipliği yapmaktadır.  Konya, işyeri sayısında, Türkiye’de 6. sıradadır. Türkiye’de işsizlik oranı %9,7 iken Konya’da %4,7’dir ve işsizlik oranı en düşük 2. ildir. İşgücüne katılım oranı Türkiye’de %50,8 iken Konya’da %48,4’tür. İstihdam oranı Türkiye’de %45,9 iken Konya'  %46,2’dir. Aktif çalışan sayısında Konya, Türkiye’de 7. sıradadır. 200'den fazla Yabancı Sermayeli Firmaya sahiptir. Ayrıca, İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük 1.000 sanayi kuruluşu araştırmasında 24 firması yer almaktadır.

Önde gelen sektörler, Makine Üretim Sanayi, Otomotiv Yan Sanayi, Metal Döküm, Gıda Sanayi, Süt ve Süt Ürünleri, Vinç İmalatı, Plastik-Ambalaj, Ayakkabıcılık, Tarım Makina ve Aletleri ve Değirmen Makineleri.

Özellikle, metal işleme alanında Türkiye pazarının %45’ine sahiptir. Türkiye’deki ihtiyaç olan araç üstü parça ekipmanların %70’ini üretebilmektedir. Tarım Makine ve Aletleri Sektöründe Konya, traktörlerde kullanılan parçaların %90’ını ve tarım makinelerinde kullanılan parçaların %100’ünü üretmektedir. Konya bu sektörde, Türkiye pazarında ve ihracatında liderdir.

Türkiye’deki otomotiv şirketlerinin %30’unun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasite. Otomotiv sektöründe birçok marka modelin %70’den fazla parça ve ekipmanı üretilmektedir. Konya’da 2 ar-ge merkezi mevcuttur. Biri otomotiv yan sanayi sektöründeki bir firma; diğeri ise ilaç dışı ürünler alanında faaliyet gösteren bir firma bünyesindedir. Konya hava şartları metal paslanmasına karşı doğal koruma oluşturmaktadır. Türkiye’de Birincil Alüminyum sadece Seydişehir’de üretilmektedir.

Ofis mobilyaları imalatı oldukça gelişmiş olmakla beraber, Türkiye’de en çok ofis mobilyası ihraç eden firma, Konya’dadır. Yılda 15 milyon çift ile Türkiye ayakkabı üretiminin %15’ine sahiptir. PVC üretiminde sektör lideri firma da Konya’dadır. Konya, metal döküm sanayi alanında Türkiye’de en önemli merkezlerden biridir. Metal döküm üretiminin %18’i Konya’da gerçekleştirilmektedir.

Toplam tarım alanı, ekilen alan, nadas alanında 1. sıradadır. Toplam tahıl miktarında Türkiye lideridir. %38’lik payla tohum üretiminde 1. sıradadır. Toplam tarımsal üretim değeri, canlı hayvanlar, hayvansal ürünler değeri ve büyükbaş hayvan sayısında 1. sıradadır. Konya; süt, buğday, ayçiçeği, şeker pancarı, arpa, kiraz, havuç, kuru fasulye, acıbakla, lale, un, tuz ve şeker üretiminde Türkiye lideridir. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %65’i Konya’da üretilmektedir. Türkiye un ihtiyacının %15’in karşılamaktadır.

Makarnalık buğdayın %25’i Konya’da üretilmektedir. Vişne, yonca, patates, bezelye, çörekotu ve mısır (silajlık) üretiminde 2. sıradadır. Aspir, mantar (kültür) ve nohut üretiminde 3. sıradadır. Sazan ve levrek (sudak) üretiminde 1. sıradadır. Toplam küçükbaş hayvan, koyun ve yumurta tavuğu sayılarında 2. sıradadır. Konya Ticaret Borsası, Türkiye’nin ilk elektronik satış salonuna ev sahipliği yapmaktadır. Biçerdöver, gübre dağıtma makinesi, ekim makinesi ve seyyar süt sağım makinesi sayılarında 1. sıradadır. Traktör, pulluk ve su pompası sayılarında ise 2. sıradadır.

-          Marka Tescilinde

2.369 marka tescil ile Türkiye’de 7.

-          Patent Tescilinde

45 patent tescili ile 6.

-          Endüstriyel Tasarım Tescilinde

1.435 endüstriyel tasarım tescili ile 7.

-          Faydalı Model Tescilinde

146 faydalı model tescili ile 5.

 En fazla Organize Sanayi Bölgesine sahip 4. il olan Konya’da yer alan OSB’ler:

1.       Konya Organize Sanayi Bölgesi

2.       Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi

3.       Akşehir Organize Sanayi Bölgesi

4.       Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi

5.       Çumra Organize Sanayi Bölgesi

6.       Ereğli Organize Sanayi Bölgesi

7.       Karapınar Organize Sanayi Bölgesi

8.       Seydişehir Organize Sanayi Bölgesi

9.       Kulu Organize Sanayi Bölgesi

Konya, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarından Güneş Enerjisi bakımından en uygun yerlerden biridir. Türkiye’de izin verilen toplam kapasite 600 MW’dır. Konya 92 MW ile Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Yıllık Ortalama Güneş Radyasyonu yaklaşık 2.100* kWh/m2 (*PVGIS); Yıllık Güneşlenme Süresi yaklaşık 3.000 saat/yıl’dır. Yaklaşık 1,8 milyar ton ile Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinden biri Konya-Karaman Bölgesi’nde bulunmuştur. Karapınar Termik Santrali: 30 yıl yetecek rezerv; 5.250 MW gücünde bir termik santral…

Geniş İhracat Ağı (160‘dan fazla ülkeye ihracat). Konya’da 1.543 il merkezinde kayıtlı ihracatçı firma mevcuttur. Türkiye’de ise bu rakamla 6. Sıradadır. 2001-2014 yılları arasında ihracat rakamları 15 kat büyürken kayıtlı ihracatçı firma sayısı 3,4 kat artmıştır.

Konya’da 4 üniversitede 100.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Konya, üniversite öğretim elemanı ve profesör sayısında 4. sırada yer almaktadır. Doçent sayısında 5. sıradadır. Mesleki Eğitim alanında okul ve öğrenci sayısından Türkiye’de 5. sıradadır.

Kuruluşu 2004 yılının sonlarında olan ve bünyesinde 100’den fazla firma ve girişimci bulunan Konya Teknokent’i, Türkiye’deki en hızlı gelişen teknokentlerden biridir. Konya’da toplam 2 teknopark mevcuttur. Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk ve tek Bilim Merkezi Konya’dadır.

Konya’da 6 adet Kümelenme çalışması mevcuttur:

-          Otomotiv İş Kümesi

-          Döküm Kümesi

-          Tarım Makineleri Kümesi

-          Ayakkabıcılık Kümesi

-          Bilişim Kümesi

-          Savunma ve Havacılık Kümesi

Mevlana Müzesi Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk 3. müzedir (2014). 2014 yılında Konya’yı yaklaşık 2,3 milyon turist ziyaret etmiştir. En fazla konaklama sağlayan ülke Japonya’dır. 29 otel ve bu otellerde 4.600'den fazla yatak kapasitesi bulunmaktadır. Konya’da 3 adet 5 yıldızlı otel ve 8 adet 4 yıldızlı otel mevcuttur. Kültürel hoşgörü, ekonomik refah ve tarihi değerlerin bir mozaiği olan bölgede Konya; Türkiye İnanç Turizminin Merkezi konumundadır. Çatalhöyük, günümüze kadar muhafaza edilen en eski ve en büyük Neolitik yerleşim birimi olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiştir. (Dünya’nın ilk yerleşim yeri- M.Ö. 7000-8000).

Konya Selçuklu Başkenti, Eşrefoğlu Camii, Anadolu Selçuklu Medreseleri, Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer almaktadır.

İngiliz Financial Times’ın bir yayını olan FDI Magazine dergisinde Konya, 2006-2007 yıllarında ise Ekonomik Potansiyel kategorisinde en iyi 2. şehir seçilmiştir. Yine aynı yayında Konya, 2010-2011 yılları için “Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi” dalında En Başarılı 4. Büyük Şehir seçilmiştir. Ayrıca, FDI Magazine’in ”Geleceğin Avrupa Şehir ve Bölgeleri 2012/2013” Raporu’nda Konya, Güney Avrupa’da Doğrudan Yabancı Yatırım stratejisi kategorisinde 6’ncı sırada yer almaktadır. Büyük şehirler ve maliyet etkinliği kategorilerinde ise 10’uncu sırada yer almaktadır.

Konya Teşvik Sistemine göre 2. Bölgede yer almaktadır. OSB yatırımları 3. Bölge olarak değerlendirilmektedir. Konya 2015 yılında 251 adet teşvik belgesi ile Türkiye’de 2. sırada yer aldı.